Heterodon nasicus
E: Hognose Snake
G: Hakennatter
Vyskytují se na jihu USA (Montana, North Dakota, South Dakota, Nebraska, E Wyoming, Illinois, E Colorado, New Mexico, Kansas, Oklahoma, Texas, W Minnesota) a severu Mexika (Chihuahua, Durango, Coahuila, Nuevo Leon, Tamaulipas, N Zacatecas, San Luis Potosi, Arguascalientes).
Chov v zajetí je poměrně snadný při dodržení několika základních podmínek. Dospělí hadi v mém chovu samostatně přijímají živá mastomyší i potkaní holata a mrtvé myši. Z důvodu bezpečnosti podávám myši usmrcené. Heterodoni nejsou žádní velcí škrtiči, spíše se snaží oběť umačkat a dospělá myš se dokáže docela dobře bránit. Některé publikace uvádějí, že může docházet ke zkracování délky života díky nadbytečnému tuku při krmení myšmi. Myslím si, že u tohoto konkrétního druhu to při rozumném krmení nehrozí. Svým zvířatům dovám 2-3 myši jednou za 7-10 dní. Samice ztratí hodně energie snůškou a samci mívají v krmení pauzy. Navíc hadi po dobu zimování přes dva měsíce v roce vůbec nežerou. Myslím si, že pokud by bylo podezření na obezitu, není nic jednoduššího než prodloužit intervaly mezi krmením.
U mláďat bývá krmení těžší, pro někoho kdo nemá trpělivost a zkušenosti s rozkrmováním. Vše je ale otázkou cviku a malí Heterodoni jsou poměrně odolní. Mláďata je možné krmit „násilně“ nebo zkusit „napachovat“ hole žábou. Stačí jedna mrtvá žába, kterou máte v mrazáku a tu opakovaně rozmrazujete a potíráte jí holata, třeba i několik let. Pak se snažíte vydráždit mládě k útoku na „žábu-hole“. Mládata zpočátku krmím jedním holetem týdně, později dvěma.
Terárium postačí menší (60×40×40). Jako podklad jsem používal mulčovací kůru, ale přešel jsem na kokosovou drť a u mláďat používám bukové štěpky. Potřebují vodu, úkryt, pravidelné krmení. Teplotu udržuji okolo 25°C ve dne a okolo 22°C v noci. Zimuji při teplotách okolo 15°C po dobu 10 týdnů.
Uvádí se, že hadi jsou jedovatí. Moje zkušenosti jsou takové, že hadi nejprve zastrašují syčením, roztahují žebra jako kobry a někdy se snaží zasáhnout vetřelce zavřenou tlamou. To se ovšem děje spíše výjimečně. Při pocitu velkého ohrožení upadají do tzv. thanatózy – předstírané smrti. Tento druh obranného chování jsem, ale zatím ve svém chovu nepozoroval. Zadní jedové zuby by člověka mohly poranit snad jen tehdy, pokud by vám had chvíli “žvýkal” třeba prst. Navíc přítomnost jedu a schopnost zubů vpravovat jed do těla oběti není dostatečně prokázána. Sliny by údajně měli být toxické pro některé drobné živočichy, ale člověku nejsou nebezpečné, možná jen v případě nějaké alergie. Někdy se také můžete dočíst, že jejich jed by mohl pocházet z toxinu ropuch, kterými se živí. Zatím nebylo pozorováno použití případného jedu v obraně .
V dnešní době je vyšlechtěno mnoho barevných mutací a Heterodoni se prodávají na burzách mezi nejedovatými hady bez speciálního označení.
Na závěr mohu říci, že chov dospělců je absolutně bez problémů, ale s mláďaty je potřeba si trochu vyhrát. Chovám různé druhy hadů, ale Heterodoni jsou opravdu výjimeční, jak svým vzhledem, tak i chováním. Dalo by se říct, že díky své klidné povaze a menším rozměrům jsou vhodní i pro začínající teraristy.
- Velikost v dospělosti: 90cm
- Zimování: 8-12 týdnů při 10-15°C