Domů > Elaphe, Užovkovití > Elaphe climacophora

Elaphe climacophora

13.08.2009

Elaphe climacophora - mládě

Elaphe climacophora - mládě

E: Japanese Ratsnake
G: Insel Kletternatter

Žije na většině japonských ostrovech a ostrově Kunašir, který patří Rusku.

V přírodě obývá rozmanité biotopy od polí, přes lesy až po bambusové háje. Loví převážně hlodavce, žáby a ptáky, požírá i ptačí vejce. V teráriu se jedná, podle mých zkušeností, o vděčné, aktivní a bezproblémové hady, kteří jsou stále při chuti. Při lovu reagují bleskově a okamžitě svou kořist dusí ve smyčkách svého těla. V porovnání s korálovkami nebo třeba s užovkou červenou je jejich útok opravdu okamžitý.

Chovám hady pocházející z ostrova Kunašir, zvířata z tamní populace mají výrazně modrou hlavu oproti hadům z ostatních ostrovů. Jedná se o opravdu zajímavě zbarvené užovky se zeleným tělem a modrou hlavou. Na těle jsou patrné žlutozelené skvrny nebo pruhy. Stejně jako například u užovek druhu Elaphe situla existují dvě formy - skvrnitá a pruhovaná. V okolí města Iwakuni na ostrově Honšú žije divoce i albinotická populace.

V teráriu udržuji teploty okolo 26°C s lokálním maximem okolo 30°C a nočním poklesem na pokojovou teplotu. Vybavení terária tvoří úkryt a miska s vodou. Jako podklad používám rašelinu.

  • Velikost v dospělosti: 150cm
  • Zimování: 8-12 týdnů při 10-12°C (uvádí se i pod 10°C)

Fotogalerie:

Elaphe climacophora - mládě

Elaphe climacophora - mládě

Elaphe, Užovkovití

Komentáře jsou uzavřeny.